Witamy na stronie Koła Seniorów Lekarzy Weterynarii

Koło Seniorów Lekarzy Weterynarii

powołane uchwałą Nr 74/III/2010 Rady Okręgowej Kujawsko – Pomorskiej Izby Lekarsko Weterynaryjnej w Bydgoszczy jest jednostką organizacyjną działającą przy K-PIL-W.

Zajrzyj do najnowszego Biuletynu Koła Seniorów

Bądź na bieżąco! Zobacz, jak spędziliśmy ostatni czas, co planujemy i jak możesz dołączyć do naszych działań. Kliknij i przeczytaj!

W biuletynie znajdziesz rozszerzony opis zdarzeń zasygnalizowanych w „Aktualnościach” i „Kronice” oraz różnorodne tematycznie publikacje
autorstwa członków KS. Stałą pozycją są teksty poświęcone historii zawodu w naszym regionie, wspomnienie lekarzy zasłużonych dla kujawsko-pomorskiej
weterynarii oraz tych, którzy odeszli w ostatnich miesiącach.

Aktualności

Co u nas słychać?

13 czerwca 2026 r. Spotkanie plenerowe w Szkółce Leśnej Bielawy
Tegoroczne plenerowe czerwcowe spotkanie zaplanowaliśmy w położonej na wschodnich obrzeżach Torunia nowoczesnej Szkółce Leśnej Bielawy. Szkółka ta należy do najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Podczas pobytu będziemy mogli zapoznać się z unikalną kontenerową technologią hodowli różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Szkółka oferuje też doskonałe warunki do rekreacji gdzie w odkrytej lub zamkniętej (w zależności od warunków pogodowych) mile spędzimy czas. Będzie grill, ognisko, gry, a przede wszystkim możliwość kolejnego spotkania członków i sympatyków naszego Koła. Przypominam, iż spotkanie odbędzie się nie tak jak pierwotnie planowano 6 czerwca, a 13 czerwca (sobota) o godz. 11 00 . Dojazd do szkółki jest niezwykle prosty. Jadąc Szosą Lubicką z Bydgoszczy należy na wysokości marketu Leroy Merlin skręcić w prawo w ul. Olimpijczyków, a jadąc z od strony Lubicza, w lewo. Dalej, na Rondzie Olimpijczyków należy skręcić w lewo i stamtąd już tylko kilkaset metrów dzieli od celu. Gotowość uczestnictwa można zgłaszać w biurze Izby lub pod mój numer telefonu.
Wycieczka - Ziemia Lubuska
Nadchodzi maj – miesiąc naszych corocznych wycieczek. W tym roku wybieramy się w dniach 18 – 23 maja (pon. – sob.) na Ziemię Lubuską. Wszystkie sprawy organizacyjne są już zapięte na „ostatni guzik”. Mamy też komplet uczestników. Jednakże istnieje możliwość zwiększenia grupy o 2 – 4 osoby. Chętni mogą się zgłaszać do końca kwietnia. Koszt wycieczki wynosi 1500 zł. plus 270 zł. na bilety wejścia, degustację piw (w browarze) i win (w winiarni). Naszą bazą będzie Pensjonat SAGE. W planach jest m.in. zwiedzanie pałaców, w tym palac Lubomirskich w Lubniewicach, Międzyrzecki Rejon Umocniony, zwiedzanie Zielonej Góry i okolic. Wizyta w browarze w Witnicy, winnic wraz z winiarnią, wypad do Frankfurtu i inne atrakcje. O ewentualnym udziale w wycieczce decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jacek Judek
18 kwietnia 2026 roku. Wizyta w prywatnym muzeum w Strzyżawie k. Bydgoszczy
W sobotnie przedpołudnie, a dokładniej na godzinę 11 00 zapraszamy do zwiedzenia prywatnego muzeum w Strzyżawie pod Bydgoszczą należącego do Państwa Renaty i Andrzeja Dulcetów. Państwo Dulcetowie od ponad 60 lat zbierają stare przedmioty z duszą, nadają im drugie życie, zgłębiają ich historię i przekazują tę wiedzę zwiedzającym. Antyczne meble, unikatowe rzeźby, instrumenty, obrazy, kilimy i dokumenty. Broń biała i drzewcowa, muszkiety, kusze, pistolety kołowe, skałkowe i kapiszonowe a nawet naramienny, ważący 22 kg moździerz. Ponadto w zbiorach znajdują się dyliżanse, karoce i sanie z przełomu XIX I XX w oraz motoryzacyjna ciekawostka: świetnie zachowany, czerwony Morris Oxford z 1959 r, którym jeździł premier Piotr Jaroszewicz. W związku z tym, iż jednorazowa grupa zwiedzających, oprowadzana przez Właściciela może liczyć tylko około 25 osób konieczne jest zgłoszenie swego uczestnictwa do 10 kwietnia. W przypadku zgłoszenia się większej liczby osób możliwe będzie uzgodnienie drugiego terminu zwiedzania w dniu 25 kwietnia. Po zwiedzaniu zaplanowany jest wspólny składkowy obiad w pobliskim Ostromecku.

Kronika

Żegnaj Andrzeju
Jeszcze w sobotnie popołudnie 23 maja po powrocie z tygodniowej wycieczki Koła Seniorów po Ziemi Lubuskiej żegnaliśmy się z Tobą i Twoją Żoną Basią, umawiając się jednocześnie na nasze kolejne tegoroczne spotkanie zaplanowane na 13 czerwca w Szkółce Leśnej Bielawy, a tu nagle, zaledwie kilkanaście godzin później, jak grom z jasnego nieba, dotarła nas tragiczna wiadomość o Twojej śmierci. Byłeś jednym z nas, aktywnym członkiem naszego Koła. Uczestniczyłeś niemalże we wszystkich corocznie organizowanych przez nasze Koło imprezach. Działałeś też w samorządzie Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pełniąc już piątą kadencje funkcję sędziego okręgowego sądu lekarsko-weterynaryjnego naszej Izby. Byłeś lubiany i szanowany. Dowodem tego była obecność na Twoim pogrzebie kilkudziesięciu koleżanek i kolegów, członków i sympatyków naszego Koła Seniorów Lekarzy Weterynarii, ale także lekarzy Inspekcji Weterynaryjnej oraz wolnej praktyki z terenu powiatu sępoleńskiego i sąsiednich. W Twojej ostatniej drodze towarzyszyli Tobie także mieszkańcy Sośna, miejscowości, w której mieszkałeś, kilkadziesiąt lat prowadziłeś praktykę lekarsko-weterynaryjną i w której dzisiaj spocząłeś na miejscowym cmentarzu. Żegnaj Andrzeju, będzie nam Ciebie brakować. Odpoczywaj w pokoju! W imieniu członków Koła Seniorów Lekarzy Weterynarii przy K-PIL-W Jacek Judek Sośno – Bydgoszcz 28 maja 2026 r.
Wycieczka po Ziemi Lubuskiej
Wreszcie nadszedł ten dzień i 18 maja grupa 37 członków i sympatyków naszego Koła wyruszyła na doroczną wycieczkę - tym razem po Ziemi Lubuskiej. Naszą bazą wypadową był Pensjonat SAGE w Łagowie. Zanim jednak tam dotarliśmy zwiedziliśmy pocysterski klasztor będący w ostatnich dziesięcioleciach Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Jest to największe i najlepiej zachowane założenie klasztorne w województwie lubuskim. Obecnie z powodu drastycznego spadku powołań jego mury niestety świecą pustkami. W tym samym dniu stanęliśmy też pod monumentalną, bo 33 metrową figurą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W kolejnym dniu zwiedziliśmy pałac Lubomirskich w Lubniewicach oraz browar w Witnicy, w którym jak mówią piwowarzy piwo się warzy (w cyklu kilkutygodniowym) a nie produkuje w zaledwie w ciągu kilkunastu dni (jak to ma miejsce w koncernach piwowarskich). Dalsze dni, to zwiedzanie Zielonej Góry (palmiarnia, muzeum, starówka) i jej okolic z licznymi pałacami (z których niektóre popadły w ruinę), skansen - Muzeum Etnograficzne w Ochli, a także zamek i muzeum w Międzyrzeczu, w którym zgromadzono największy w Polsce zbiorów portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych. W ostatnim dniu odwiedziliśmy bliźniacze miasto Słubic - Frankfurt n/Odrą. Wiosenne wycieczki stanowią główny punkt programu w życiu naszego Kola. Największy, lecz nie jedyny. Już za kilka dni spotkamy się na pikniku w szkółce leśnej Bielawy, a po letniej przerwie - w Chełmnie. Do zobaczenia Jacek
Wyjątkowa uroczystość urodzinowa doktora Feliksa Smyka!
9 maja 2026 roku swoją sto setną drugą rocznicę urodzin obchodził Nestor naszego zawodu, Honorowy Członek Koła Seniorów dr Feliks Smyk. W kameralnej acz wyjątkowej uroczystości, oprócz rodziny wziął udział Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski, który imieniu z Wiceminister Małgorzaty Baranowskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wicestarosty Lipnowskiego Mariusza Linkowskiego złożył Dostojnemu Jubilatowi życzenia kolejnych pięknych rocznic. W uroczystym spotkaniu uczestniczył też przedstawiciel Koła Seniorów, kol. Sławomir Łańcucki, który w naszym imieniu wraz z bukietem czerwonych róż przekazał nasze najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności. Mieszkający w Skępem od 1952 r. Kolega Feliks Smyk nie jest w tym mieście postacią anonimową, i to nie tylko z racji wykonywanego zawodu. Kiedyś wyznał, że od zawsze czuł się Skępniakiem. Tam też działał społecznie. W czasach PRL pełnił funkcję radnego i był wyrazicielem głosów i postulatów mieszkańców Pozostał aktywny społecznie także i w wolnej Polsce. Był inicjatorem i pomysłodawcą wielu zmian, m.in. zmiany nazwy Placu Bieruta na historyczną: Rynek. W roku 200 za zasługi Rada przyznała dr. Feliksowi Smykowi tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Skępe. Za swoją działalność zawodową i społeczną odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, oraz oznaczeniami resortowymi, a także odznaczeniem za działalność w AK na terenie Lubelszczyzny. Plurimos Annos Dostojny Seniorze!